491 204 304
Menu

Péče o spodní prádlo a plavky


Datum: 18.1.2018

Při péči o spodní prádlo a plavky je především nutné řídit se pokyny na štítku prádla: Na následujícím obrázku najdete vysvětlení jednotlivých symbolů, které se na štítcích mohou objevit:

Jak pečovat o podprsenky a kalhotky?

Nové krásné prádlo je doma! Jak se o něj ale starat, aby takhle pěkné vydrželo co nejdéle? Astratex.cz pro Vás připravil několik tipů, které Vám s tím pomohou.

Podprsenky se vyrábí z nejjemnějších materiálů, díky nimž je prádlo elastické a příjemné pro nošení. Péče o tyto materiály je však už sama o sobě náročnější. Výplně podprsenek a vyztužené košíčky, které mají ženským prsům dodat ten „správný tvar“, také vyžadují speciální péči, protože nesprávné zacházení je může pomačkat.

Podprsenky perte raději v ruce aneb Proč neprat v pračce?

To, že výrobci často doporučují jemné ruční praní, má své důvody. Jedním z nich jsou kostice v košíčcích, resp. materiál, ze kterého jsou vyrobeny

. Ten totiž nemusí praní v pračce snést. Kostice také mohu během praní z košíčků vyklouznout, a poškodit tak buben pračky. Navíc ani pěně výztuže košíčků pračka neprospívá - nesvědčí jí tlak a teplá voda. V neposlední řadě je také nutné dodat, že háčky a očka na zapínání mohou poškodit krajku.

Pokud i přes tyto nevýhody dáváte přednost praní v pračce, minimalizujte rizika poškození podprsenek použitím pracího sáčku. Ten zabrání především poškození krajek a aplikací zapínáním. Je také důležité nastavit program jemného praní – bez ždímání a s co nejnižší teplotu.

Zároveň nepoužívejte sušičku. Jakékoli teplo ze sušičky totiž poškozuje výplň podprsenky s výztuží a ničí se elasticita materiálu. Vlivem tepla se povrch košíčku začne smršťovat a vytvoří se vrásky. Při častém sušení může dojít k tomu, že se výztuž podprsenky srazí natolik, že bude menší než samotný košíček.

Jak na ruční praní? Podprsenky je potřeba prát ve studené nebo vlažné vodě za použití šetrného pracího prostředku. Poté je neždímejte! Většina podprsenek je vyrobená z jemné tkaniny, která uschne sama velmi rychle.

Jak ukládat  podprsenky s výztuží a podprsenky push-up? To není žádná velká starost. Můžete je v polovině přeložit a vložit jeden košíček do druhého nebo je naskládat za sebe v šuplíku či krabici. Některé ženy věší podprsenky na speciální ramínka.

Jak u prádla, tak i u plavek je potřeba dodržovat i pokyny uvedené na štítku prádla (vysvětlení jednotlivých symbolů najdete níže). 

Při správném zacházení se z podprsenky budete moct radovat několik let!

U kalhotek se vždy řiďte uvedenými pracími symboly na štítku prádla. 

Jak správně pečovat o plavky?

Po péči o podprsenky se podíváme i na to, jak se správně starat o plavky, protože čím lépe budete o plavky pečovat, tím déle udržíte jejich skvělé vlastnosti.

První péče o plavky začíná ještě před tím, než se s nimi poprvé předvedete u vody. Před prvním použitím je dobré plavky namočit do vlažné vody (30 °C) s neutrálním mýdlem a poté nechat volně uschnout (neždímat!). Použít můžete i jemný prací prášek nebo jádrové mýdlo. 

 

Také po každém nošení plavky vyperte ve vlažné vodě. Nesušte je ale na přímém slunci, raději je pověste do stínu. Plavky také nenechávejte vlhké ve 

srolovaném stavu nebo v igelitovém sáčku – může totiž dojít k zapaření a jejich poničení.

Dávejte si pozor i na mechanická poškození a odírání – šperky, kameny, sezení na hrubém povrchu, na písčité pláži nebo hrubý povrch tobogánu - to všechno 

může plavky poškodit.

Mořská sůl nebo chlór plavkám také dvakrát neprospívají - mohou totiž pozměnit jejich barvu. Vlivem chlóru navíc elastan ztrácí svou pružnost. Dobře tedy vybírejte místo ke koupání a pokud možno se vyhýbejte přechlorovaným bazénům.

Dalším nepřítelem plavek jsou tělesný pot a krém na opalování. Místo krému tak používejte raději opalovací mléko a plavky si oblékejte teprve, až se mléko vstřebá.

A tím bohužel soupis nástrah na Vaše plavky nekončí. Termální lázně, kde je často teplota vody vyšší než povolených 30 °C, a bahenní koupele mají také negativní účinky na barvu a strukturu materiálu.

Než plavky po sezóně uklidíte do skříně, věnujte jim ještě trochu péče. Vyperte je v pračce - při praní dejte do speciálního sáčku a použijte program na jemné prádlo. Vynechejte odstřeďování a v žádném případě nesušte plavky na topení nebo v sušičkách na prádlo.

Jak pečovat o stahovací prádlo?

Stahovací prádlo je fenoménem poslední doby a stává se čím dál populárnějším. Aby si však toto prádlo zachovalo své unikátní vlastnosti, je potřeba mu věnovat správnou péči.

Stahovací prádlo se vyznačuje výjimečnou elasticitou a pevností materiálu. Pro co nejdelší uchování těchto vlastností je lepší prát stahovací prádlo v ruce, a to ve studené či vlažné vodě. Při praní je dobré se vyhnout klasickým pracím prášků. Jejich bělicí přísady totiž mohou vlákna prádla spálit a ty pak ztrácí svou pružnost. Nejlepší je použít speciální prací prostředek na jemné prádlo, vystačíte si ale i s obyčejným sprchovým gelem.

Při praní formovacího prádla také zásadně nikdy nepoužívejte aviváž, protože ta by mohla poškodit jemná elastická vlákna a prádlo by rychle ztratilo své jedinečné vlastnosti.
Stahovací prádlo se nesmí sušit v sušičce. I teplo totiž ničí unikátní materiál, který pak ztrácí svou pružnost.

Dále je také potřeba brát v potaz, že stahovací prádlo se nežehlí. I při žehlení by totiž materiál přišel o své vlastnosti. Naštěstí se stahovací prádlo právě díky své pružnosti ani žehlit nemusí, protože se přirozeně na těle natáhne.

Jak pečovat o sportovní prádlo?

Sportovní prádlo má speciální vlastnosti, které nám sport usnadňují a zpříjemňují. Tyto vlastnosti samozřejmě chceme co nejdéle uchovat a co nejvíce prodloužit životnost prádla – aby se nám to povedlo, je potřeba o sportovní prádlo správně pečovat.

Způsob péče záleží na konkrétním druhu a materiálu sportovního prádla. Vždy se proto řiďte štítky, které Vám dají jasné instrukce, jak s konkrétním výrobkem zacházet. Přesto však existuje pár všeobecných rad, kterými je dobré se při péči o sportovní prádlo řídit. I když má většina sportovního prádla funkci odvádět pot od těla a rychle usychat, je potřeba z prádla vyprat drobné částečky soli z potu a jiné nečistoty, které na prádle ulpívají.

Většinu sportovního prádla je možné prát v pračce, perte však jen na teplotu do 40 °C za užití prostředku na jemné prádlo, popř. jej můžete nahradit sprchovým gelem. Při praní nepoužívejte aviváž, která by mohla poškodit vlákna a prádlo by pak přišlo o své funkční vlastnosti.

Sportovní prádlo perte vždy naruby, můžete také použít prací sáček pro jemné prádlo. Buben pračky a ostatní prané prádlo by mohlo jemný povrch sportovního oblečení poškodit.

Na sportovní prádlo nepoužívejte sušičku ani jiný zdroj tepla, opět byste tím mohli přijít o jedinečné vlastnosti. Navíc sportovní prádlo velmi rychle schne, a tak sušičku ani nebudete potřebovat.

Co se žehlení týče, záleží čistě na druhu prádla – některé se žehlit může, jiné naopak ne. V tomto případě se vždy řiďte pokyny na štítku prádla.

Věříme, že díky těmto radám udržíte Vaše prádlo a plavky z Astratex.cz dlouho jako nové!

Jak pečovat o košilky, lehké župánky a svůdné spodní prádlo?

U těchto druhů prádla, z velice jemných materiálu, je nejlepší dodržovat uvedené prací postupy na štítcích u vnitřních lemů.  Pokud ale chcete předejít jakémukoliv poškození, určitě nepřekračujte teplotu praní 30°C. Při praní v pračce vždy používejte prací sáček, který minimalizuje riziko poškození prádla.

Korzety a košilky se všitými podprsenkami perte raději v ruce. Zamezíte tak poškození nejen produktu ale i bubnu pračky - při vyšších otáčkách se může kostice z prádla uvolnit.  U ručního praní dodržujte uvedenou teplotu a používejte i tak prací prostředky na jemné, případně barevné prádlo (bílé prádlo perte vždy zvlášť od barevného a černého). Nesušte na přímém slunci a u jakéhokoliv zdroje tepla - barva i materiál by mohly být poškozeny. Sušička je samozřejmě tabu.

Jak  pečovat o funkční spodní prádlo?

Funkční prádlo není nijak levnou záležitostí. Při správné péči si však uchová své vlastnosti řadu let.

Dodržujte pokyny uvedené na štítku u vnitřního lemu prádla.

Funkční prádlo je třeba prát častěji a to, i když na něm nenajdete větší známky nošení. Díky svým výjimečným vlastnostem, odvádí pot od těla pryč a v materiálu tak zůstávají (při delším používání) drobné částečky soli z potu. Funkční prádlo je sice možné prát v pračce, dokonce až na teplotu 40°C (používejte prací sáček), ovšem doporučujeme spíše šetrnější praní v ruce. Zamezíte tím možnému poškození materiálu v bubnu pračky. Termo prádlo by se mělo prát pouze v jemném prášku. Prášku určeném přímo na tento druh oblečení a hlavně bez použití aviváže či jiných změkčovačů vody! Ty narušují strukturu vláken, snižují jejich pevnost a ničí tím unikátní vlastnosti materiálu.  Samozřejmě nepoužívejte chemická čistidla a bělidla. Určitě prádlo nesušte v sušičce a nežehlete. Jednou z výhod funkčního prádla je, že se nemačká. Termo prádlo také velice rychle schne.

O unikátních vlastnostech jednotlivých funkčních materiálu si můžete přečíst přímo v popisech produktů.

Jak pečovat o župany, pyžama a noční košile?

Župany

Župany se za léta svého působení v dámském šatníku staly nejen nezbytným pomocníkem po koupání, ale i přítelem v chladných ránech či studených zimních večerech. „Lehké“ varianty župánků zase dodají šmrnc každé ženě, která chce být svůdná, ale v teple. 

Připravili jsme si několik rad, které Vám pomůžou uchovat krásný vzhled Vašeho županu. Před prvním použitím župan určitě nejprve vyperte a to na teplotu uvedenou na štítku produktu. Dbejte na nekombinování různých barevných odstínu, abyste předešli možnému obarvení vlákna.

a)      U každého županu z mikrovlákna dodržujte prací postupy, které najdete na štítku u vnitřního lemu. Doporučuje se prát však pouze na 30°C, šetrným programem praní. Použijte vhodný prací prostředek a určitě ho nebělte a chemicky nečistěte, došlo by k poškození materiálu. Sušte v závěsu - župan je díky mikrovláknu velmi brzo suchý.

Župan z mikrovlákna je velice oblíbený nejen kvůli své velké hebkosti, ale i faktu, že velmi brzo zahřeje.

b)      Župan s podílem 50% bavlny perte maximálně na 40°C, šetrným programem praní

a používejte vhodný prací prostředek. Platí – nebělit, chemicky nečistit, nežehlit a nesušit v sušičce.

c)       Mimo jiné (údržba je stejná jako u županu s podílem 50% bavlny), froté župan můžete sušit dokonce v sušičce. Zde výjimečně sušení v sušičce naopak výhodou – vlákna županu se krásně oddělí a froté materiál se tak nestane hrubým a nepříjemným.

d)      Lehký župánek perte nejlépe na 30°C a to v pracím sáčku, aby se při praní v pračce neponičil.

Dále dodržujte prací postupy, jak jsou uvedené na štítku u vnitřního lemu župánku.

Nepřekračujte doporučené teploty praní, došlo by k nevratnému poškození materiálu. Vyvarujte se také sušení na přímém slunečním svitu, aby barvy županu nevybledly. Samozřejmě materiály nepřesušujte vystavením přímému zdroji tepla (radiátory, kamna…).

V případě, že se z tkaniny (mimo mikrovlákna saténové úpravy) vytáhne smyčka, nikdy jí netrhejte, pouze odstřihněte. Zamezte mechanickému poškození, vlivem nepřiměřeného zacházení!

Pyžama a košile

V čem spát jiném, než v pohodlném pyžamu či košili? Chcete však, aby si udržel jejich materiál svůj vzhled a jemnost? Podívejte se na naše doporučení. 

Ačkoliv je bavlna velice odolným materiálem s dlouhou životností, určitě se vyvarujte nešetrnému zacházení. Pyžama i košile jsou často barevné a v některých případech mají různé potisky. Perte proto tyto produkty maximálně na 40°C, programem šetrného praní a používejte vhodný prací prostředek na barevné prádlo. I zde samozřejmě platí nebělit a chemicky tkaninu nečistit. Určitě je ale nesušte v bubnové sušičce – potisky by se mohly k sobě přilepit nebo by mohly zanechat nevzhledné fleky na jiných tkaninách. Žehlit však můžete i na vyšší stupeň (cca 200°C).

Teplota praní u pyžam, košil a košilek s přídavkem kašmíru nesmí přesáhnout teplotu praní 30°C!  Teplota při žehlení nesmí překročit 100°C. Při nesprávném zacházení se může kašmír nevratně poškodit!

Pokud máte jakékoliv případné dotazy, můžete využít náš e-mail info@astratex.cz nebo modrou zákaznickou linku 844 111 176. Provozní doba linky je každý všední den 8:00-17:00.