491 204 304 (po - pá 8.00 - 18.00) 491 204 304 (8.00 - 18.00)

491 204 304 (po - pá 8.00 - 18.00) Potřebujete poradit?491 204 304 (po - pá 8.00 - 18.00) PO - PÁ 8.00 - 18.00

PoradnaPrůvodce velikostmi
0
Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Průvodce těhotenským a mateřským prádlem


Datum: 18.1.2018

Během těhotenství prochází ženské tělo mnoha změnami a chystá se na příchod dítěte na svět. Prsa se také připravují na svůj nejdůležitější úkol – kojení. Začínají postupně růst, k největšímu nárůstu dochází v prvních třech měsících těhotenství. Mléčné žlázy, které jsou v prsou uloženy, se totiž začínají zvětšovat a růst, aby se v nich po porodu tvořil dostatek mléka.

Na začátku těhotenství si ještě vystačíte s běžnou podprsenkou, na kterou jste zvyklá. Pravděpodobně Vám však brzy začne být těsná a nepohodlná. V tu chvíli přichází čas pořídit si podprsenku těhotenskou, která bude vyhovovat Vašim potřebám v tomto období. Prsa jsou rychlým růstem a zvětšováním namáhána, těžknou a potřebují tedy dostatečnou oporu, aby si trvale udržela svůj tvar, neochabovala a aby se na nich netvořily strie.

Jak má vypadat správná těhotenská podprsenka?

Těhotenská podprsenka by měla hlavně poskytovat dostatečnou oporu zvětšujícím se prsům a zároveň nabízet pohodlí. Pokožka prsů je totiž během těhotenství velmi citlivá a je proto potřeba volit prádlo z jemných antibakteriálních materiálů.

Je velmi důležité volit prádlo dostatečně elastické, aby se přizpůsobilo rostoucím tvarům a nikde neškrtilo, ale zároveň dostatečně pevné, aby poskytovalo potřebnou oporu. Vzhledem k rostoucímu bříšku je lepší volit spíše podprsenky bez kostic, které mohou nepříjemně tlačit, existují však i speciální podprsenky s měkčími kosticemi, které tomuto problému předchází.

Veškerým nárokům na těhotenské prádlo tak vyhovují bezešvé topy z mikrovlákna – ty jsou elastické, pevné, nabízí oporu a zároveň se přizpůsobí při růstu. Mají antibakteriální úpravu a jsou velmi prodyšné. Elastické topy můžete nosit v podstatě až do porodu. Po něm už přichází na řadu kojicí podprsenka.

Jak vybrat kojicí podprsenku a kdy ji pořídit?

Správná kojicí podprsenka by měla plnit několik funkcí. Měla by podpírat poprsí, které je v období kojení těžší, poskytovat mu oporu tak, aby si udrželo svůj tvar. Zároveň by měla umožňovat snadné a diskrétní kojení.
Hlavním charakteristikou kojicích podprsenek proto bývá odepínatelná přední část košíčku, díky které můžete dítě nakojit bez nutnosti svlékat či odhrnovat celou podprsenku. Košíčky se nejčastěji upínají na ramínkách každý zvlášť a je tedy možné je odepnout jednou rukou.

Stejně jako u těhotenské podprsenky je potřeba vybírat podprsenky z prodyšných materiálů s antibakteriálními vlastnostmi, které by samozřejmě neměly pokožku dráždit.

Nákup kojicí podprsenky doporučujeme nechat až po porodu, nejlépe po prvním týdnu od narození dítěte. Mléko se totiž v prsou začne tvořit přibližně až třetí den po porodu a nalévání prsou skončí cca do 48 hodin. Teprve poté by se měla velikost prsů víceméně ustálit a nastává vhodný čas na nákup kojicího prádla.

Pokud si přesto chcete kojicí podprsenku zakoupit raději před porodem, nechte koupi tohoto prádla až na poslední měsíc těhotenství. Velikost prsou už by měla být ustálená. Vzhledem k zvětšení prsou během kojení si však kupte košíček o číslo větší, než který nosíte.

Při výběru kojicí podprsenky je nejdůležitější dbát na to, aby košíček a kostice nikde netlačily! Špatně padnoucí a tlačící podprsenkou si totiž můžete zablokovat mléčné kanálky, což může vést až k zánětu prsní žlázy! Zvolit správnou velikost podprsenky je tedy v období kojení obzvlášť důležité.

U správně padnoucí podprsenky by prsa měla do košíčků přesně zapadnout, kostice by měly přiléhat k žebrům, v žádném případě nesmí spočívat na prsou! Košíček by měl být dostatečně velký, aby z něj prsa ‚nepřetékala‘. Je důležité myslet také na to, aby se do podprsenky vešla ještě případná absorpční vložka a aby zde bylo místo při nalití prsou mlékem.

Doufáme, že Vám naše rady a informace pomohly při výběru správného těhotenského a mateřského prádla. Celou jeho nabídku si můžete prohlédnout zde.