PORADNA

Vše, co potřebujete
znát o spodním prádle.

Druhy podprsenek

Datum: 19.1.2018

1. Nevyztužená

Nevyztužené podprsenky jsou takové, jejichž košíčky jsou měkké a snadno se přizpůsobují tvaru prsů. Bývají  zpravidla ušity z jedné vrstvy krajky, bavlny či mikrovlákna. Košíčky nevyztužené podprsenky mohou být bez kostic nebo s kosticemi.

a) Bez kostic: Podprsenka bez kostic může mít mnoho střihů a tvarů, vždy však jde o podprsenku, do jejíchž košíčků nejsou všity kostice. Jsou vhodné zejména pro mladé dívky, těhotné a kojící ženy, pro ženy po operaci prsou nebo na domácí nošení. Velmi oblíbené jsou u starší generace žen, které preferují pohodlí. Dají se využít také jako podprsenky na spaní.

b) S kosticemi: Střihy s kosticemi poskytují vysokou oporu prsům a zároveň zachovávají jejich přirozený tvar. Vhodné jsou zejména pro větší poprsí, podle kterého se perfektně vytvarují a dobře tak sedí.

 

2. Polovyztužená

Spodní část košíčku podprsenky je vyztužená a lehce tvarovaná, zatímco vrchní část podprsenky výztuž neobsahuje, je měkká a poddajná. Vrchní nevyztužená část košíčku bývá většinou ušita z krajky či tylu.

Polovyztužený střih podprsenky je vhodný pro každou velikost poprsí - díky spodní výztuži podprsenka drží hezký tvar poprsí, přesto v horní části nepřidává na objemu ňader.  Stručněji řečeno, spodní část prsa podpírá, vrchní měkká část se přizpůsobí plnosti a tvaru prsů.

 

3. Vyztužená

Celé košíčky jsou vyztužené (zpravidla ušité z více vrstev měkkého materiálu), jsou proto pevnější a jejich střih určuje výsledný tvar poprsí. Nejčastější je to tzv. T-střih (košíček je sešit ze tří dílů, šev má tvar písmene T), který zaručuje kulatý tvar košíčku. Nebo jsou košíčky naopak hladké, z jednoho kusu pěnového materiálu. Můžete se setkat i s tzv. moldovanými košíčky neboli pevně vyztuženými. 

Vyztužené podprsenky nemají žádné vycpávky, které by prsa zvětšovaly. Jejich úkolem je plné zakrytí prsa a dodat jim správnou podporu. Vyztužené košíčky jsou vhodné pro menší i pro větší poprsí. Vytváří velmi pěkný a pevný vzhled poprsí.

 

 

4. Push-Up

Podprsenka Push-Up pozvedává ňadra a vytváří plný dekolt. Jedná se o vyztuženou podprsenku s kosticí (může být i bez), která má ve spodní části vycpávky, díky nimž jsou prsa zvednuta a dělají dojem plnějšího dekoltu. Tyto vycpávky mohou být vyjímatelné, všité či vlisované přímo do košíčku. Velikost vycpávek se různí, podprsenka tak může zvětšovat například až o dvě velikosti (double Push-Up). Mohou se také lišit typy vycpávek – od pěnových, silikonových až po gelové.

Podprsenka s Push-Up efektem je vhodná pro malou i střední velikost poprsí.

 

 

5. Bardotka

Bardotka (někdy také nazývaná half cup) je podprsenka se speciálním střihem košíčků – ty bývají u této podprsenky níže střižené a ve vrchní části rovné. Středová část mezi prsy je vyšší, bardotka má většinou i boční kostice, což zaručuje pevné držení prsou i po odepnutí ramínek. Bardotky také mívají na vnitřní straně obvodu  silikonový pásek  - zabraňuje sklouznutí podprsenky.

Tento střih podprsenky podpírá poprsí zespodu směrem nahoru (často má i vycpávky), zvýrazňuje především horní linii prsou a vytváří tak krásně plný dekolt.

Tip: Jak poznat bardotku od běžné podprsenky - vrchní část košíčku by u bardotky měla takřka plynule přecházet do obvodu podprsenky.

 

6. Half Bardot

Tento střih podprsenky v sobě spojuje výhody běžné vyztužené podprsenky a bardotky. Half Bardot podprsenka je v podstatě vyztužená podprsenka, s otevřeným střihem košíčků. Košíčky jsou ušity ze dvou nebo tří dílů, které jsou sešity pouze svislými švy (na rozdíl od většiny vyztužených podprsenek, které mají tzv. T-střih). Díky tomu, mohou být košíčky snížené a vytváří stejný efekt jako klasická bardotka. Hodí se však i na běžnější nošení. Dodá perfektní stabilitu i větším velikostem poprsí.

Na pohled je od bardotky odlišná přechodem mezi košíčkem a obvodovou části - košíčky do obvodové části volně nepřechází, ale na vnější straně se zvedají směrem k ramínkům.

 

7. Plunge

Podprsenka plunge (někdy se jí také říká dekoltka nebo decoplunge) se vyznačuje tím, že má vpředu mezi košíčky maximálně nízký střed. Proto je vhodná do hlubokých výstřihů.

a) Plunge pro menší prsa: Často mívá vycpávky, ale na rozdíl od Push-Upky, která prsa nadzvedává, vycpávky podprsenky plunge prsa lehce tlačí k sobě, a tím vytváří krásně plný dekolt až hluboko do výstřihu.

b) Plunge pro větší prsa: Nemá Push-Up efekt, přesto má stejný vliv na poprsí jako plunge s vycpávkami. Využije vlastní velikosti ňader - prsa z boku jemně stlačí a tudíž vyplní celou pření linii poprsí. 

 

 

► Nabídka podprsenek ►